ویپ چیست ؟ جامع ترین مقاله فارسی در مورد ویپ !

 ویپ چیست ؟

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که ویپ چیست ؟ با وجود نظرات زیاد در بین کاربران و متخصصان این صنعت در مورد موضوع ویپ چیست و مضرات آن ، به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت .

ویپینگ یک صنعت نو پا هست که درچند سال گذشته توانسته است محبوبیت زیادی را کسب کند و این محبوبیت همچنان در حال افزایش است . اما هنوز هم بسیاری از افراد هستند که دقیقاً نمی دانند ویپ چیست یا چگونه کار میکند ! پس بیایید ابتدا با تفاوت ویپینگ و سیگار شروع کنیم .

کامدهی ویپ

توضیحات تکمیلی پیرامون موضوع ویپ چیست ؟

فیلم توضیحات مضرات ویپ

تفاوت سیگار و ویپ

با سیگار کشیدن مواد گیاهی(تنباکو) سوزانده می شود که ابر غلیظی تولید می کند که حاوی ذرات گیاه ، قیر و سایر مواد مختلف است . اما در ویپینگ چیزی سوزانده نمی شود و هیچ ماده ای مانند ذرات سوزانده شده تنباکو و کاغذ سیگار و … وارد بدن شما نخواهد شد . بله مایع درون دستگاه بخار می شود .

در ویپینگ به وسیله المنت مایع جویس که حاوی نیکوتین است بخار می شود و به دود تبدیل می شود تا شما آن را استنشاق کنید و نیاز نیکوتین بدن خود را تامین کنید .

دستگاه های ویپ انرژی مورد نیاز خود برای تبخیر مایع جویس را از باتری های لیتیومی قابل شارژ تامین میکنند .

کارخانه های تولید ویپ این دستگاه را برای ترک سیگار و تامین نیکوتین بدن تولید کرده اند و در تلاش هستند تا حس سیگار کشیدن را بیشتر منتقل کنند ،

آنها سعی می کنند چه از لحاظ ظاهری و طعم و کام دهی بیشتر به سیگار شبیه باشند ، شاید تا این قسمت از مقاله به سوال خود یعنی ویپ چیست رسیده باشید ، اما بیایید کمی بیشتر در مورد روش و کار ویپ صحبت کنیم .

تفاوت سیگار و ویپ در چیست ؟

ویپ چگونه کار می کند ؟

همان طور که توضیح دادیم دستگاه های ویپ به وسیله ی المنت مایع جویس را داغ می کنند تا بخار شوند . 

تتون و تنباکو به طور عادی به راحتی تبخیر نمی شوند به همین دلیل نیکوتین درون آنها را استخراج میکنند و با مواد حامل از قبیل VG , PG که اینها گلیسیرین گیاهای هستند ترکیب می کنند تا به راحتی تبخیر شوند . اما بیایید به بحث تخصصی تر در مورد ویپ چیست بپردازیم .

توضیحات مختصر در مورد جویس

مایع ویپ یا جویس نوعی مایع قابل تبخیر است که در کارتریج ها و اتومایزر ها ریخته می شود دو ماده رایج که باعث تبخیر مایع ویپ می شوند ، گلیسیرین گیاهی (VG) و پروپیلن گلیکول (PG) هستند که هر دو برای استنشاق بی خطر هستند .

در بیشتر موارد ، PG و VG به عنوان روغن های حامل نیکوتین ، ماده فعال در توتون و تنباکو استفاده می شود .

شما نمی توانید به تنهایی نیکوتین را بخار کنید زیرا این ماده به جای شکل روغنی ،  شکل کریستالی به خود می گیرد . با این وجود نیکوتین در PG و VG حل می شود و باعث می شود این ماده بخار شود.

مایع ویپ یا همان جویس ویپ ممکن است با انواع مختلف طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی ترکیب شود . دیگر کم کم به مفهوم و جواب سوال ویپ چیست رسیده اید ! اما تا اخر با ما همراه باشید .

انتخاب این طعم ها کاملا به سلیقه ی شما بستگی دارد . اکثرا طعم جویس ها بر پایه تنباکو ، طعم های میوه ای یا دسری و … هستند . شما حتی میتوانید میزان نیکوتین جویس مورد نظر خودتان را از بین هزاران محصول موجود انتخاب نماید .

اگر کمی بیشتر به فکر سلامتی خود هستید ، میتوانید از جویس های نیکوتین 0 یا بدون نیکوتین که هیچ عوارضی ندارند استفاده نمایید . جویس ویپ به تنها خود دارای هیچ ضرری نمیباشد ، اما ترکیب نیکوتین با جویس ، منجر به بالا رفتن ریسک خطر میشود .

هرچند نیکوتین مایع موجود در جویس ها و روش بخار آن خیلی بهتر از سیگار کشیدن میباشد ، اما نیکوتین ماده بی ضرری نیست ! برای اطلاعات بیشتر در مورد جویس و خرید جویس ، به دسته بندی مربوطه مراجعه کنید .

ویپ و ماد باکس

ویپ چیست ؟ + معرفی اجزاء مختلف ویپ

بیشتر دستگاه‌های ویپ از اجزای زیر برخوردار هستند :

  • مخزن یا تانک(اتومایزر،کارتریج)
  • مایع ویپ (جویس)
  • المنت
  • لبی
  • باتری
  • کویل
  • کوتون (پنبه)

مخزن یا تانک دستگاه برای نگهداری مایع ویپ است و باتری وظیفه‌ی تأمین انرژی دستگاه را بر عهده دارد .

کویل وظیفه جذب و تبخیر مایع جویس را بر عهده دارد . کویل یا المنت در دستگاههای با اتومایزرهای RDA/RTA/RDTA استفاده می شود .

حلقه با ویپ

معرفی اتومایزر و پاسخ سوال ویپ چیست

برای رسیدن به جواب سوال ویپ چیست باید تمامی اجزای یک ویپ را بشناسید ، یکی از اصطلاحات ویپینگ اتومایز می باشد ، که یکی از اجزای اصلی است که سیگار الکترونیکی (ویپ) از آن ساخته شده است . در حقیقت ، یکی از مهمترین قسمتهای دستگاه ویپ است و هیچ دستگاه ویپی بدون آن کار نمی کند .

به طور ساده کار اتومایزر ها تبخیر مایع جویس می باشد ، شما درون اتومایزر جویس میریزید و اتومایزر آن را به کمک کویل جذب و گرم می کند تا بخار شود و شما آن را استنشاق کنید . اتومایزر برای گرم کردن سیم پیچ یا همان کویل از انرژی الکتریسیته باتری استفاده می کند .

اتومایزر ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند:

  • کویل که در ادامه به معرفی آن میپردازیم 
  • شیشه محفظه نگهدارنده ماده جویس (glass)
  • لبی و بدنه اتومایزر 

اتومایزرها انواع مختلفی دارند از قبیل: اتومایزرهای RDA/RTA/RDTA که بعدا به بررسی آن ها خواهیم پرداخت .

ویپ

باتری

باتری وظیفه تامین انرژی مورد نیاز برای تبخیر مایع جویس را فراهم می کند 

در تمام دستگاه های ویپ باید از باتری استفاده شود ، برخی از دستگاه ها باتری داخلی و برخی باتری خارجی هستند .

این باتری ها لیتیومی و قابل شارژ هستند و دارای سایز های مختلف مانند 18650،20700،21700 و …  هستند ، اما اکثر دستگاه های ویپ باتری 18650 را پشتیبانی می کنند که به دستگاه هایی که این باتری ها را پشتیبانی می کنند باتری خارجی می گویند.

برخی از ویپ ها نیز داری باتری داخلی هستند و شما نمی توانید آنها را تعویض کنید و باید به وسیله کابل شارژ آنها را شارژ کنید.

کویل ویپ چیست ؟

کویل بخشی از دستگاه ویپ است که در واقع مایعات الکترونیکی را بوسیله پنبه جذب و آن را به کمک المنت گرم می کند .

معمولا از یک یا چند سیم پیچ فلزی تشکیل شده است که برای گرم شدن از باتری انرژی دریافت می کنند.

متأسفانه ، کویل ها فقط پس از مدت کوتاهی خراب می شوند ، بدرست گرم نمی شوند و هنگام استنشاق طعم سوخته می دهند .

هنگامی که سیم پیچ دیگر خوب نیست ، یا باید اتومایزر را دور بیندازید (اگراتومایزر شما یکبار مصرف است) یا کویل را با یک کویل جدید جایگزین کنید . 

اینکه هر چند وقت یکبار باید کویل را عوض کنید بستگی به میزان استفاده شما دارد. طول عمر کویل ها  معمولا یک یا دو هفته می باشد . شما حتما باید کویل سوخته خود را تعویض کنید وگرنه علاوه بر طعم بد و غیر قابل تحمل باعث بیماری شما نیز می شود و به شما آسیب می رساند .

پنبه

سیم پیچ های گرمایشی در یک دستگاه ویپ همیشه با پنبه یا کوتون همراه هستند . 

در کویل ها نیز از پنبه استفاده می شود . وظیفه اصلی پنبه جذب مایع جویس است تا به وسیله المنت گرم شوند و به بخار تبدیل شود . در اتومایزر های پنبه و المنتی که به صورت دستی پنبه و المنت درون آنها قرار میگیرد نیز از پنبه برای نگهداری و جذب مایع جویس استفاده می شود .

سخن پایانی پیرامون ویپ چیست ؟

یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای ترک سیگار استفاده از ویپ می باشد ، اگر شما یا اطرافیانتان سیگار می کشید و قصد ترک آن را دارید و هنوز ویپ را نمی شناسید مقاله ویپ چگونه کار میکند را حتما بخوانید تا با آن آشنا شونید .

ما در این مقاله سعی کردیم ویپ ، ویپینگ و هدف آن را برای شما توضیح دهیم اگر هرگونه سوالی داشتید می توانید از مشاوره ویپ دیاکو استفاده کنید.

دیدگاه‌ها 0

*
*

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم