ترک سیگار

 چگونه سیگار را ترک کنیم ؟

آیا شما برای ترک سیگار آماده اید؟ این نکات به شما کمک می کند تا سیگار را برای همیشه ترک کنید .

ما در این مقاله راهکار ها و روش های ترک سیگار را برای شما شرح خواهیم داد با ما در این مقاله همراه باشید .

چرا ترک سیگار سخت است ؟

ترک سیگار

همه ما خطرات سیگار را برای سلامتی می دانیم ، اما کنار گذاشتن این عادت کار آسانی نیست . چه شما روزی چند نخ و یا چند بسته سیگار بکشید، ترک اعتیاد دشوار است .

استعمال دخانیات هم اعتیاد جسمی است و هم عادت روانشناختی . ماده ای که در سیگار باعث اعتیاد می شود نیکوتین است که موجب می شود بدن شما به این ماده اعتیاد پیدا کند و دیگر نتوانید به راحتی سیگار را ترک کنید .

نیکوتین بر روی مغز شما تاثیر میگذارد و شما احساس خوبی دارید . همین باعث می شود که از سیگار به عنوان یه راهکار سریع و آسان برای تسکین استرس و آرامش استفاده کنید . سیگار کشیدن همچنین می تواند راهی برای کنار آمدن با افسردگی ، اضطراب یا حتی بی حوصلگی باشد . اما ترک سیگار به معنای یافتن روش های مختلف و سالم برای کنار آمدن با این احساسات است .

سیگار کشیدن نیز به عنوان یک عادت روزانه تبدیل می شود . سیگار کشیدن با قهوه یا چایی صبحگاهی ، هنگام استراحت در محل کار یا … ، در پایان یک روز پر فشار و یا دوستان همکاران یا خانواده شما سیگار بکشند و این بخشی از ارتباط شما با آنها باشد .

به همین دلایل است که ترک سیگار برای شما بسیار دشوار خواهد بود و علاوه بر اعتیاد جسمانی به صورت روانشناختی نیز درگیر این عادت مخرب خواهید شد .

کلینیک های ترک سیگار

ابتدا برای ترک سیگار شما باید به یکی از کلینیک ها مراجعه نمایید تا دکتر متخصص برای شما دارو و برنامه جامعی برای شما تجویز کند و راهکارهای اساسی را به شما بگوید .

در اینجا آدرس چند تا از کلینیک ها را برای شما قرار می دهیم .

کلینیک مشاوره ترک سیگار جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات : 

آدرس : تهران – خیابان ولیعصر (عج) – خیابان فتحی شقاقی – خیابان فراهانی پور – پلاک ۴

تلفن : 88105001-021

کلینیک پیام تندرستی :

آدرس : تهران _ خیابان شریعتی ، پایین تر از میرداماد جنب بیمارستان مفید ، کوی بیگدلی پلاک 5

تلفن :  02122222241

کلینیک ترک دخانیات نیکوتین :

آدرس _خیابان کارگر جنوبی پایین تر از میدان قزوین پلاک 486

تلفن : 55423751 – 55415225

درمانگاه ترك سيگار :

آدرس : بیمارستان دکتر مسیح دانشوری

تلفن : 26109508

مشاوره تلفنی ترک سیگار

خانه مهر :

تلفن : 02144238915

مشاوره تلفنی ترک سیگار بصورت شبانه روزی :

تلفن : 27122050

مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی :

تلفن : 021-26109508

برنامه ریزی شخصی برای ترک سیگار

در حالی که برخی از افراد سیگاری توانسته اند سیگار را ترک کنند ، شما نمیتوانید به طور حتمی با روش های آن ها سیگار را ترک نمایید . شما برای ترک سیگار باید یک برنامه ریزی شخصی داشته باشید زیرا عادت ها و رفتارهای شما ممکن است با افراد دیگر کاملا متفاوت باشد . این برنامه ریزی باید متناسب با نیازهای خاص و عادت های سیگار کشیدن شما باشد .

برای این برنامه ریزی باید سوالاتی را از خود بپرسید . این سوالات به شما کمک می کند تا کدام تکنیک ها و یا روش های درمانی ترک سیگار برای شما مفید است .

وقت بگذارید و به این فکر کنید که شما چقدر سیگار می کشید ، کدام لحظه ها و موقعیت ها سیگار می کشید و چرا ؟ ،

آیا شما بیش از یک بسته سیگار در روز مصرف می کنید یا کمتر ؟ آیا فعالیت ها ، مکان ها یا فرادی که با سیگار کشیدن با آنها ارتباط برقرار می کنید وجود دارد ؟ آیا بعاد از هر وعده عذایی یا بعد از قهوه یا چایی سیگار می کشید ؟

آیا وقتی استرس دارید یا هیجان زده می شوید به سراغ سیگار می روید ؟ یا آیا سیگار کشیدن شما با سایر اعتیاد های شما مانند الکل یا قمار ارتباط دارد ؟

عوامل محرک سیگار را شناسایی کنید

عوامل محرک ترک سیگار

شما برای ترک سیگار نیاز دارید که حتما عوال محرکی که باعث می شود که شما سیگار بکشید را شناسایی کنید .

به طور مثال

در چه زمان هایی سیگار می کشید ؟

شدت ولع در مصرف سیگارتان چقدر شدید است ؟

چه کارهایی را انجام می دادید قبل بعد یا هنگام آن کار سیگار می کشیدید ؟

چه احساساتی باعث می شد تا شما به سراغ سیگار بروید ؟

بعد از استعامال سیگار چه احساسی داشتید ؟

آیا برای تسکین احساسات ناخوشایند سیگار می کشید ؟ و از این دسته سوالات که عامل محرک شما هستند را باید از خود بپرسید و یاد داشت نمایید .

برخی از افراد سیگاری هنگامی که دوتان ، خانواده یا همکاران آنها سیگار می کشند موجب می شود تا فرد به سراغ سیگار برود . شما باید درباره تصمیم ترک سیگار خود با آنها صحبت نمایید تا بدانند درکنار شما نباید سیگار مصرف نمایند .

برخی از افراد سیگاری بعد از هر وعده غذایی سیگار می کشند . شما باید سعی کنید بعد از غذا با چیز دیگری خود را سرگرم کنید و کار دیگری را جایگذین این عادت نمایید .

مهم ترین کار در کنار گذاشتن سیگار ، شناخت عادت ها و رفتار ها و عوامل محرک شما هست که به کمک دانستن اینها کار ترک سیگار شما آسان تر خواهد شد .

کنار آمدن با علائم ترک نیکوتین

با ترک سیگار و خارج شدن نیکوتین از بدن شما ، علائم جسمی زیادی را تجربه خواهید کرد . ترک نیکوتین به سرعت شروع می شود ، معمولا ظرف یک ساعت از آخرین نخ سیگاری که کشیدید شروع می شود و دو تا سه روز به اوج خود می رسد . علائم ترک می تواند از چند روز تا چند هفته زمان ببرد و برای افراد مختلف این مدت زمان متفاوت خواهد بود .

عوارض ترک سیگار

عوارض ترک سیگار

علائم شایع ترک نیکوتین و سیگار عبارت اند از :

 • هوس سیگار
 • تحریک پذیری ، نا امیدی یا عصبانیت
 • اضطراب و عصبی بودن
 • مشکل در تمرکز
 • بی قراری
 • افزایش اشتها
 • سردرد
 • بی خوابی
 • لرزش
 • افزایش سرفه
 • خستگی
 • یبوست یا ناراحتی معده
 • افسردگی
 • کاهش ضربان قلب

هر چقدر که این علائم ناخوشایند باشد ، لازم است به یاد داشته باشید که این علائم موقتی هستند . با دفع سموم از بدن طی چند هفته بهتر خواهید شد . و در این مدت به خانواده و دوستان خود اطلاع بدهید تا آنها نیز شما را کمک کنند .

ولع مصرف سیگار را مدیریت نمایید . اگر چه با اجتناب از عوامل محرک سیگار باعث کاهش میل شما به سیگار می شود ، اما به طور کامل نمی توانید از ولع مصرف سیگار جلوگیری نمایید .

خوشبختانه این هوس زیاد طول نمی کشد – به طور معمول حدود 5 یا 10 دقیقه . اگر وسوسه شدید که  سیگار روشن کنید ، به خود یادآوری کنید که ولع مصرف به زودی از بین خواهد رفت و سعی کنید صبر کنید . با داشتن استراتژی هایی برای کنار آمدن با ولع مصرف به شما کمک می کند تا از قبل برای این لحظات آماده شوید .

حواس خود را پرت کنید . ظرف ها را بشویید ، تلویزیون را روشن کنید ، دوش بگیرید یا با یک دوست تماس بگیرید . این فعالیت تا زمانی که ذهن شما را از سیگار کشیدن دور کند مهم نیست و باید ادامه پیدا کند .

جلوگیری از افزایش وزن پس از ترک سیگار

سیگار کشیدن به عنوان مهار کننده اشتها عمل می کند . بنابراین وقتی تصمیم میگیرم که سیگار را کنار بگذاریم . افزایش وزن نگرانی عمومی بسیاری از ما است . حتی ممکن است به عنوان دلیل عدم ترک سیگار از آن استفاده کنیم . حتی اگر وزن شما افزایش یابد به ترک سیگار می ارزد .

سیگار کشیدن به قلب شما آسیب میزند ، حس بویایی و چشایی شما را کم می کند ، افزایش وزن نسبت به ضرر های سیگار بسیار ناچیز است که می توانید کارهایی بکنید که از این افزایش وزن جلوگیری بکنید .

طرز صحیح غذا خوردن ، نوشیدن آب زیاد حداقل 6 تا 8 لیوان در روز ، ورزش کردن ، پیاده روی ، خوردن میان وعده های کم و …

دارو و قرص برای کمک به ترک سیگار

روش های مختلفی وجود دارد که با موفقیت به افراد کمک کرده است تا سیگار را ترک کنند . اگرچه ممکن است با اولین روش موفق به ترک سیگار نشونید . اما به احتمال زیاد مجبورید تعدادی روش مختلف یا ترکیبی از روشهای درمانی را امتحان کنید تا روشهای مناسبتان را پیدا کنید .

داروها

داروهای ترک سیگار می توانند علائم ترک را کاهش دهند و هوس را کم یا از بین ببرند . وقتی که شما به دکتر مراجعه می کنید و برای شما برنامه جامع ای در نظر میگیرد . استفاده دارو در این برنامه ریزی جامع بیشتر است و دکتر شما به تشخیص خود به مشا می گوید که مصرف داروی ضد سیگار برای شما نساب است یا خیر .

گزینه های تایید شده توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) عبارتند از :

درمان جایگزینی نیکوتین . در این درمان شما جایگزینی سیگار با سایر روش های مصرف نیکوتین مانند : صمغ نیکوتین ، استنشاقکردن یا اسپری کردن . سایر روش های مصرف مصرف نیکوتین . با رساندن مقادیر کم و ثابت نیکوتین به بدن بدون احتراق و سوختن و چسبو گوگردو و… در سیگار برخی از علائم ترک را کاهش می دهد . این نوع درمان به شما کمک می کند تا بر ترک اعتیاد روانشناختی خود تمرکز کنید و تمرکز بر یادگیری رفتارهای جدید و مهارت های مقابله با آن را بیاموزید .

داروهای بدون نیکوتین . این داروها با کاهش ولع مصرف و علائم فیزیکی وجسمی بدون استفاده از نیکوتین به شما در ترک سیگار کمک می کنند . داروهایی مانند بوپروپیون (Zyban) و وارنیکلین (Chantix ، Champix) فقط برای استفاده کوتاه مدت در نظر گرفته می شوند .

درمان های جایگزین

برای جلوگیری از سیگار کشیدن چندین راهکار وجود دارد که شامل درمان جایگزینی نیکوتین ، بخار دادن یا داروهای تجویز شده است و برخی کارهای دیگری است که به شما کمک میکند تا سیگار را ترک کنید . که شامل :

 • هینوتیزم : این یک گزینه محبوب است که نتایج خوبی برای بسیاری از افرادی که سیگار میکشند و قصد ترک سیگار تلاش می کنند ، ایجاد کرده است . هرچیزی را که ممکن است دیده باشید با هیپنوتیزم فراموش کنید ، شما با هیپنوتیزم میتوانید به وضعیتی کاملا آرام که در آن پذیرای پیشنهادهایی هستید که عزم راسخ شما برای ترک سیگار را تقویت می کند و احساسات منفی شما نسبت به سیگار را افزایش می دهد .
 • طب سوزنی : اعتقاد بر این است که طب سوزنی با تحریک ترشح اندورفین (مسکن های طبیعی درد ) که به بدن اجازه می دهد آرام شود ، عمل می کند . طب سوزنی می تواند در مدیریت علائم ترک سیگار مفید باشد .
 • رفتار درمانی : اعتیاد به نیکوتین به رفتارهای شما در سیگار کشیدن مربوط می شود . رفتار درمانی بر یادگیری مهارت های جدید کنار آمدن و ترک این عادت ها متمرکز است .
 • روش های درمانی انگیزشی : کتاب ها و وب سایت های انگیزشی می توانند روش های مختلفی برای ایجاد انگیزه در کنار گذاشتن سیگار را ارائه دهند . یک مثال مشهور ، محاسبه پس اندازهای و پول شما است . برخی از افراد فقط با محاسبه میزان پس انداز خود توانسته اند انگیزه ترک سیگار را پیدا کنند .

در صورت لغزش یا بازگشت مجدد چه باید کرد

مبارزه با سیگار

اکثر افراد قبل از اینکه این عادت را برای همیشه ترک کنند ممکن است چندین بار لغزش داشته اند و سیگار کشیده اند . اما شما نباید خود را سرزنش کنید بلکه باید اشتباه و لغزش خود را شناسایی کنید و دیگر آن را تکرار نکنید .

آنچه را که قبل از شروع دوباره سیگار کشیدن اتفاق افتاده است ، تجزیه و تحلیل کنید ، عوامل محرک یا مشکلی که در آن روبرو شده اید را شناسایی کنید و یک برنامه ترک سیگار جدید ایجاد کنید که دیگر به سمت سیگار نروید .

اگر دوباره سیگار کشیدن را شروع کردید ، به این معنی نیست که دیگر نمی توانید آن را ترک کنید . میتوانید از لغزش خود یاد بگیرید و بگذارید انگیزه شما برای تلاش بیشتر باشد یا می توانید آن را بهانه ای برای بازگشت به عادت سیگار کشیدن خود قرار دهید . در ترک سیگار مهم ترین عامل خود فرد است .

اگر شما بلغزید ، شکست نخواهید خورد . این بدان معنا نیست که نمی توانید برای همیشه ترک کنید . مهم این است که در اسرع وقت به مسیر ترک برگردید .

دقیقا چه چیزی باعث شد که دوباره سیگار بکشید؟ تصمیم بگیرید که دفعه بعد که این مسئله پیش آمد چگونه با این مسئله کنار بیایید .

چه چیزی بیشتر مفید بوده است؟ چه چیزی جواب نداد؟

آیا برای کمک به ترک سیگار از دارویی استفاده می کنید؟ در صورت شروع دوباره سیگار کشیدن با پزشک خود تماس بگیرید . اگر همزمان سیگار می کشید ، برخی از داروها قابل استفاده نیستند .

حمایت و تشویق و کمک گرفتن از فراد دیگر

مهم ترین چیز در ترک سیگار تصمیم خود فرد است اما وقتی تصمیم میگیرد افراد دیگر میتوانند به او کمک کنند و انگیزه بدهند و از کارهایی که موجب میشود تا آن فرد سیگار بکشد اجتناب کنند . می توانید حمایت و تشویق کنید و سعی کنید استرس ناشی از ترک را کاهش دهید . گزینه های مختلف درمانی موجود را بررسی کنید و با افرادی که موفق به ترک شده اند صحبت نمایید . فقط مراقب باشید هرگز موعظه یا قضاوت نکنید .

کمک به ترک یک نوجوان
اکثر افراد سیگاری اولین سیگار خود را در حدود 11 سالگی امتحان می کنند و بسیاری از افراد تا 14 سالگی معتاد می شوند . پس سعی کنید مراقب نوجوان ها باشید و اگر فردی را میشناسید که در نوجوانی سیگار میکشد به او کمک کنید تا سیگار را ترک کند .

فواید ترک سیگار

ریه سالم و خراب

ظرف یک کمه پس از ترک ، بسیاری از گیرنده های نیکوتین در مغز شما به حالت عادی بر می کردند و چرخه اعتیاد را از بین می برند .

 • گردش خون بهتر : گردش خون شما طی 2 تا 12 هفته پس از قطع سیگار بهبود می یابد . این باعث می شود فعالیت بدنی شما بسیار راحت تر شود و خطر حمله قلبی کاهش یابد .
 • بهبود طعم و بو : سیگار کشیدن به عصب های بینی و دهان شما آسیب می رساند و حس چشایی و بویایی شما را کم می کند .  24 بعد ترک سیگار عصب های شما شروع به رشد می کنند و حس چشایی و بویای شما بهبود می یابد .
 • انرژی بیشتر : همراه با بهبود تنفس و فعالیت بدنی ، افزایش اکسیژن در بدن انرژی بیشتری نیز خواهید داشت .
 • تقویت سیستم ایمنی بدن : ترک سیگار گردش خون را بهبود می بخشد ، سطح اکسیژن را افزایش می دهد و التهاب را کاهش می دهد – همه اینها سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند ، بنابراین مبارزه با سرماخوردگی و سایر بیماری ها راحت تر است .
 • سلامت دهان و دندان شما : سیگار کشیدن دندان های شما را زرد کرده ، باعث بوی بد دهان می شود و خطر ابتلا به عفونت های دهانی را افزایش می دهد . در عرض یک هفته پس از ترک سیگار ، تفاوت دهان خود را مشاهده و احساس خواهید کرد .
 • خطر کمتر ابتلا به سرطلان : ممکن است چند سال پس از ترک طول بکشد ، اما ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهید ، مانند:سرطان ریه
  سرطان مری
  سرطان کلیه
  سرطان مثانه
  سرطان پانکراس
 • بهبود سردرد ها و حالت تهوع : سیگار کشیدن بر روی تمام سیستم بدن شما تأثیر می گذارد . با خارج شدن نیکوتین و سموم از بدن ، سردرد ، حالت تهوع و سایر علائم جسمی بهبود میابد .

ترک راحت سیگار

سیگار نکشید

 • تاریخ و رمان خود را برای ترک مشخص کنید 

تاریخ و زمان خود را تنظیم کنید تا سیگار را تا حد ممکن متوقف کنید . سعی نکنید از قبل آن را کاهش دهید ، این باعث می شود ولع شما نسبت به سیگار ببیشتر شود . این روش بیشتر جنبه روانشاختی دارد .

 • نگاه به آینده 

شما با ترک سیگار نتنها چیزی را از دست نمیدهید بلکه سلامتی ، انرژی و پول بلکه در اعتماد به نفس ، عزت نفس ، آزادی و مهمتر از همه ، در طول و کیفیت خود به دستاوردهای مثبت شگفت انگیزی می رسید . سیگار هیچ کاری برای شما انجام نمیدهد بلکه شما را نسبت به نیکوتین معتاد نگه می دارد . شما باید نگاهتان رو به آینده باشد .

 • یک سیگار نهایی داشته باشید 

شما اگر قصد ترک سیگار را دارید باید برای خود زمانی را شمخص کنید تا آخرین نخ سیگارتان را بکشید و بعد از آن دیگر سیگار نکشید . این قصد و تصمیم یک اراده قوی میخواهد در ترک سیگار مهم ترین چیز خود شخص است .

 • کنار آمدن با عوارض ترک سیگار 

ترک سیگار عوارض هایی مانند بدن درد ، سر درد و … دارد که شما می توانید به فکر کردن به سلامتی و رهایی از بند نیکوتین می توانید با این عوارض کنار بیاید .

 • به صورت عادی معاشرت کنید 

شما باید با تمام افراد معاشرت کنید و از افراد سیگاری اجتناب نکنید زیرا این امر باعث می شود تا نسبت به سیگار دو دل شوید و امکان بازگشت به سمت سیگار هست . به همین دلیل با تمام افراد معاشرت کنید و نسبت به افراد سیگاری ترحم کنید زیرا آنها سلامتی و … خود را نابود می کنند .

ترک سیگار با لیمو و گیرپ فروت !

علاوه بر تمام روش هایی که تا به اینجا برای شما بیان کردیم شما می توانید همراه با این روش ها از نوشیدنی های که در ترک سیگار و ترمیم ریه و پوست و … به شما کمک کنند نیز استفاده نمایید .

گریپ فروت میوه ای است که در ترمیم پرست و شادابی پوست بسیار مفید است و لیمو ترش می تواند به شما در ترمیم ریه بعد از ترک سیگار و رنگ پوست نیز به شما کمک کند زیرا سیگار رنگ بوست لب ها و صورت شما را تیره میکند .

در اینجا یک دستور العمل سریع و آسان برای شما آورده شده است. در عرض 5 دقیقه می توانید آب گریپ فروت و لیمو که ضد سیگار است را برای 2 نفر تهیه کنید!

مواد اولیه :

2 گریپ فروت
2 عدد پرتقال
1 لیمو
5 میوه را له کنید (در صورت نیاز برای کاهش اسیدیته شکر اضافه کنید) و بنوشید

سم زدایی به کمک نوشیدنی زنجبیل

زنجبیل گیاهی است که از بدن سم زدایی می کند. این آنتی اکسیدان قدرتمند به مبارزه با سرطان کمک می کند. برای از بین بردن مواد سمی توتون و تنباکو ، مصرف زنجبیل مهم است.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم یک دستور تهیه نوشیدنی زنجبیل که ضد سیگار به شما پیشنهاد بدهیم . این نوشیدنی برای بدن و جوانه های چشایی مفید است .

مواد اولیه (برای 4 نفر):

100 گرم زنجبیل
300 گرم آناناس
1 لیمو
1 بسته شکر وانیل
5 برگ نعناع
شکر پودر شده

شما می توانید نوشیدنی های دیگری که به شما در ترک سیگار کمک می کنند را استفاده کنید تا درکنار روش های مرسوم ترک سیگار با این نوشیدنی ها سم زدایی کنید .

داروهای گیاهی ترک سیگار

داروهای گیاهی

 

داروهای گیاهی برای ترک سیگار نیز یکی از روش های موثر هستند ، اما شما باید از این روش هنگام با روش های اصلی ترک سیگار استفاده نمایید . به این معنی که داروهای گیاهی به شما در ترک سیگار و سم زدایی کمک بسیاری می کنند اما باید ابتدا به پرشک مراجعه نمایید و در کنار درمان های اصلی از این روش های کمکی نیز استفاده کنید .

 • جینسینگ برای ترک سیگار

نشان داده شده است که جینسینگ از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی دوپامین ناشی از نیکوتین جلوگیری می کند . دوپامین چیزی است که باعث می شود افراد بعد از سیگار احساس خوبی داشته باشند و بخشی از روند اعتیاد است .

 • شیرین بیان 

شیرین بیان یک گیاه بسیار مفیدی است . شیرین بیان اشتیاق شما را نسبت سیگار کاهش و انرژی خوبی را در طول روز به شما می دهد .

 • گل ساعتی 

اگر شما درهنگام کنار گذاشتن سیگار دچار بی خوابی هستنید و این عارضه شما را رنج میدهد حتما از گیاه ساعتی استفاده نمایید تا آرامش و خواب خود را بهبود دهید .

 • گل مخمل 

مانند برخی از گیاهان ، گل مخمل نیز جایگزین خوبی برای نیکوتین است شما می توانید برای ترک سیگار از این گیاه استفاده نمایید .

 

ترک سیگار به کمک ویپ

اگر شما با هیچ کدام از روش های بالا نتوانستید سیگار را ترک کنید می توانید به کمک ویپ این کار را انجام دهید . ویپ دستگاهی است که ببا بخار کردن مایع های جویس نیکوتین بدن شما را تامین می کند . ویپ ها بسیار کم ضرر تر از سیگار هستند و شما می توانید بعد از مدتی که سیگار ار ترک کردید دوز نیکوتین را پایین بیاورید و به مرور بدن خود را از کلی از نیکوتین پاک سازی کنید .

برای مشاوره درمورد ویپ می توانید به سایت ویپ دیاکو مراجعه نمایید و یا در واتساپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

دیدگاه‌ها 0

*
*

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم